Hry našich babiček a dědečků

V loňském roce jsme úspěšně realizovali projekt „Hry našich babiček a dědečků“, který připomínal dětem na 1. stupni ZŠ a ve školních družinách dříve tak oblíbené „školky“ s míčem, švihadlem či gumou.
V letošním roce chceme metodiku rozšířit a pro děti v mateřských školách a jejich rodiče nabízíme projekt “Hry našich babiček a dědečků pro MŠ aneb Školky do školky”

Samozřejmě tradiční školky jsou pro předškolní děti ještě příliš obtížné, proto vzniklo několik variant respektujících vývojovou vyspělost malých hráčů. A proč do projektu chceme zapojit také rodiče? Malé děti jsou ještě přirozeně pohybově aktivní, „chvíli neposedí“. Ale už v předškolním věku na ně působí vlivy okolního prostředí, v dnešní době hlavně nežádoucím směrem ke „klidným“, sedavým aktivitám. Samotné děti tento trend zvrátit nedovedou, v tom ji musí pomoci jejich nejbližší. A co může být lepší, než maminka či tatínek, nebo dokonce babička či dědeček, kteří umí zajímavé cviky se švihadlem nebo míčem a dítě je může obdivovat a napodobovat? Vždyť i dospělí si určitě rádi zavzpomínají na svá mladá léta a ověří si, jak jsou na tom s fyzičkou.

Určitým vodítkem pro tento projekt byla i „Studie pohybové výkonnosti předškolních dětí“ realizovaná Happy Time sdružením a její zajímavé mezigenerační srovnání zdatnosti předškoláků v letech 1977 a 2010. Za tu dobu děti v průměru o něco vyrostly a zesílily, ale jejich výkony v běhu zůstaly na podobné úrovni a skok a především hod se spíše zhoršil. Předpokládaný důvod je celkem jednoduchý – děti nejspíš nemají tolik možností tyto dovednosti rozvíjet. Náš projekt jim v tom může pomoci.

Školky jsou hry pro malý počet hráčů, nenáročné na prostor a pomůcky, dají se hrát venku i ve vhodné místnosti. Jsou to tedy ideální hry pro rodinu, pro pár kamarádů před domem, nebo jako doplněk jiných aktivit při pobytu na hřišti v mateřské školce. Pro malou skupinku se snáze přizpůsobí úroveň obtížnosti, takže je možné zaměstnat jak budoucí sportovce, tak především děti pohybově méně nadané, které ale o to víc potřebují povzbuzení a vedení. A jaká je přirozená a zdravá potřeba pohybu v předškolním věku? Každé dítě by se mělo aktivně hýbat 4-6 hodin denně a nejméně jednou za den by se mělo pořádně zadýchat.

Více o dětských školkách a o tom, co by mělo dítě předškolního věku pohybově zvládnout najdete v brožuře ke stažení: Hry našich babiček pro školky .

Video Hry našich babiček obsahuje ukázky tradičních dětských školek. Je určeno nejen pro děti, ale i pro učitele mateřských i základních škol, pro vychovatelky školních družin, vedoucí zájmových kroužků nebo pro rodiče.

Své zkušenosti s tradičními dětskými hrami a s pohybem dětí vůbec mohou rodiče a další dospělí sdílet na facebookové stránce https://www.facebook.com/Hry.nasich.babicek.a.dedecku.
Máte-li zájem se k přidat ke sportujícím školkám, napište nám nebo zavolejte!

Projekt „Hry našich babiček a dědečků pro MŠ aneb Školky do školky“ je v roce 2015 finančně podpořen z dotačního programu MZ ČR Národní program zdraví – projekty podpory zdraví, projekt č. a bude realizován během jara a podzimu ve 45 mateřských školách v polovině krajů ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek