Rok malých rozhodnutí

I tisíce mil dlouhá cesta začíná prvním krokem.

Situace ohledně nového typu koronaviru je stále vážná, složitá a vyjádření odborníků nejednotná, obyčejný člověk neví, co má dělat. V takovéto chvíli je důležité si uvědomit, že se musíme naučit spoléhat sami na sebe. Naše zdraví je především naše zodpovědnost a svobodná volba, jak s ním naložíme. Co nás určitě ochrání před infekčními nemocemi? Naše imunita, naše odolnost organizmu. To mohu získat jen vědomým přístupem ke svému zdraví, uvědomit si důležitost pohybu, pestré stravy, odpočinku, pečovat o vztahy s rodinou a přáteli.  A tam, kde je k dispozici účinné očkování, zodpovědně zvážit tuto možnost. 

Lékařská odborná veřejnost upozorňuje na to, že právě důsledky nevhodného životního stylu (nadváha, obezita, vysoký krevní tlak, diabetes 2. typu) jsou závažnými riziky těžkého průběhu onemocnění COVID-19 a dalších infekčních onemocnění a mohou zkomplikovat léčbu. Je proto dobré zdůraznit, že změna životního stylu je účinná jak v prevenci chronických neinfekčních onemocnění, tak i v prevenci vzniku komplikací při infekčních nemocech. Změna je na nás, závisí jen na našem rozhodnutí.

Každý krok ke změně patří k těm nejtěžším krokům v životě. Je úplně jedno, o jaký krok jde (změna práce, zhubnout 5 kg, konečně říct přítelkyni, co opravdu chcete od přátelství), změna vždy vyžaduje velkou odvahu a hodně odhodlání. Každý máme ve svém životě své slabé místo, co je pro jednoho jednoduché (každý den uběhnout 4 km), je pro druhého nadlidský výkon (vždyť u kávy s kamarádkou je tak příjemně). Většina lidí má změnu spojenou s radikálním řešením, (musím každý den uběhnout 4 km, jinak to nemá cenu). Když už se pro nějakou změnu rozhodneme, chceme ji udělat pořádně, hned a definitivně. Asi jste to všichni už někdy prožili. Výsledek také dokážete odhadnout. Radikálnost s sebou prakticky stoprocentně nese selhání, nedodržení předsevzetí, neúspěch.

Byli bychom moc rádi, kdybyste nyní na této cestě začali jinak. Prosím, udělejte si jasno, proč chcete životní styl změnit, najděte opravdu dobrý důvod, váš dobrý důvod a udělejte první malý krok. Až krok ve vašem životě zaujme pevné místo, vyberte si další, ne dříve. Malá změna, úplně malinkatý posun je lepší, než neudělat nic a vymlouvat se.

Přejeme vám krásné a klidné Vánoce, v novém roce hodně odhodlání, trpělivosti a vytrvalosti na vaší cestě ke zdravému životnímu stylu. Prosíme, mějte na paměti, že cestu i prostředky si volíte vy sami.

Moje cesta, moje zodpovědnost. Respekt k cestě druhých.

Přesunout se na začátek